Природоохоронна акція "Охороняймо вікові дерева"
З метою активізації еколого-освітньої, дослідницької та природоохоронної роботи в навчальних закладах Львівської області, зокрема, дослідження та збереження старовікових дерев, які мають історико-культурне, меморіальне, природоохоронне, релігійне, естетичне та наукове значення, Львівським обласним центром еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді започатковано щорічну обласну природоохоронну акцію “Охороняймо вікові дерева”.
Мета та завдання акції
Основною метою обласної природоохоронної акції є привернення уваги педагогів та учнівської молоді до виявлення, дослідження та збереження старовікових дерев, які мають історико-культурне, меморіальне, природоохоронне, релігійне, естетичне та наукове значення. Для цього потрібно, насамперед, провести якнайповнішу інвентаризацію старовікових дерев в межах населених пунктів Львівської області.
Завдання обласної природоохоронної акції:
- виявити в межах населених пунктів старовікові дерева, які не входять до природно-заповідного фонду Львівської області;
- провести оцінку біометричних показників та екологічного стану виявлених старовікових дерев;
- залучити учнівську та студентську молодь до дослідницької діяльності;
- за результатами обліку підготувати звернення до департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА щодо заповідання старовікових дерев.
Умови проведення акції
До старовікових умовно відносяться дерева віком понад 100 років. Важливі біометричні ознаки для заповідання старовікового дерева – висота дерева, розмір крони, товщина стовбура та довговічність (додаток №1). Варто звертати увагу на дерева дивовижної форми, наприклад, багатостовбурні дерева з однією кореневою системою, з цікавими вигинами стовбура і гілок. Цінними для заповідання будуть старовікові дерева в алейних посадках, а також рідкісні для нашої місцевості інтродуковані види.
Біля виявленого вікового дерева встановлюється інформаційна табличка із ботанічною та власною назвою дерева, приблизним відносним віком, меморіальним, історико-культурним, релігійним чи природоохоронним значенням. Для захисту старовікового дерева бажано встановити огорожу.
За результатами біометричних досліджень старовікових дерев учасники обласної природоохоронної акції заповнюють облікову картку (додаток № 2), яка разом із схемою розташування дерева, світлинами та (або) малюнками надсилається на адресу ЛОЦЕНТУМ.
.
Учасники акції
До участі в обласній природоохоронній акції “Охороняймо вікові дерева” запрошуються учнівсько-педагогічні колективи загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів, професійно-технічних училищ, коледжів, студенти та викладачі вищих навчальних закладів Львівської області.
Для заохочення учасників акції до проведення практичних заходів із виявлення та охорони старовікових дерев, за результатами обласної природоохоронної акції “Охороняймо вікові дерева” буде підготовлено звернення до департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА щодо надання облікованим старовіковим деревам природоохоронного статусу “Ботанічна пам'ятка природи місцевого значення”.
Учасники акції надсилають облікові картки старовікових дерев (додаток № 2) щороку до 15 травня на адресу Львівського обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (79026, м. Львів, вул. І.Франка, 133, ЛОЦЕНТУМ, тел.276-46-07).