Людина і довкілля
Питання сміття або твердих побутових відходів (ТПВ) актуальне в будь-якому місті нашої планети і потребує свого вирішення. Ціна цього питання вимірюється не тільки вартісними показниками, а і чистотою навколишнього середовища і здоров‘ям людей. Вихованці секції географії Золочівської МАН опрацювали цю серйозну проблему і спробували передати свій досвід молодшим школярам. Так в приміщенні «Школи радості» з»явились урни для сортування сміття та наочність, яка демонструє проблеми із ТПВ.
Секція географії працює за навчальною програмою «Людина і довкілля». Ця програма (рекомендована Міністерством освіти і науки) обрана не випадково. Національна доктрина розвитку освіти України робить акцент на екологізації освіти як одному з ключових напрямів державної освітньої політики. Актуальність підвищення рівня суспільної екологічної свідомості як першої стратегічної цілі означена і у Законі України «Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України».
Метою даної навчальної програми є формування свідомої екологічної мотивації, навичок і моделей поведінки, безпечної для довкілля і здоров'я, спрямованої на реалізацію принципів стійкого розвитку.
Завдання програми:
узагальнення та систематизація екологічних знань, набутих учнями з- різних навчальних предметів та джерел інформації, сприяння усвідомленню вихованцями об'єктивності законів функціонування екосистем, необхідності збереження природного різноманіття;
формування почуття особистої причетності до виникнення і вирішення- екологічних проблем; переконань у необхідності свідомого регулювання потреб і споживання;
формування досвіду екологічно безпечної, компетентної взаємодії з природою.
Наразі гуртківці завершили тему «Відходи» («Матеріали та відходи», «Поводження з відходами»). Теоретична частина теми передбачає розгляд таких питань: Кругообіг природних речовин. Діяльність людини як причина утворенню відходів. Поняття «відходи», види відходів. Життєвий цикл матеріалів, розкладання природних матеріалів накопичення штучних. Утворення твердих побутових відходів (ТПВ) або сміття в результаті побутової діяльності. Способи поводження з відходами (захоронення, спалювання, переробка). Необхідність вторинного використання сировини. Утилізація і компостування. Принципи зменшення кількості відходів. Практична частина: Дослідження «Утворення сміття у сім'ї» (причини, склад, можливості зменшення кількості тощо). Дослідження забруднення подвір'я позашкільного навчального закладу та прилеглих ділянок. Розробка схем життєвого циклу меблів, інших побутових речей. Перегляд та обговорення відеофільмів «Відходи», «Неправильні покладені речі», «Вторинна переробка паперу». Дослідження упаковки. Дослідження проблеми ТПВ у населеному пункті. Підготовка інформації за результатами дослідження. Дослідження «Пачка жувальної гумки». Закладання досліду з розкладання відходів. Обговорення причин виникнення несанкціонованих сміттєзвалищ. Оцінка способів переробки органічних відходів.
Попереду ще багато цікавих тем та корисних і не менш цікавих проектів!
Керівник секції
Л. Городиловська